SPECS
| Construction: | Definity |
|---|---|
| Installation: | Rug |
| *May not be available in a modular format. Contact your Account Executive. | |
| Brand: | Durkan |
| Pattern Name: | HTR106427 |
| Pattern #: | HTR106427 |
| Collection: | Fluid State |
| Repeat Size: | 108" x 144" |
| Match Type: | Area Rug |
| Min Sq. Yardage:* | 250 |
| * May be subject to an upcharge depending on order size | |
| Face Weight: | 60oz |
| Surface Appearance: | Textured Patterned Cut & Loop |
* May not be available in a modular
format. Contact your AE to find out more
Select Pattern Area to Recolor
930009
6022
680002
680004
6021
080185
930009
6022
680002
930009
680004
X
-
Hospitality 99
-
Hospitality 102
-
Expo Hall Food Court
-
Hospitality 76
-
Hospitality 78
-
Hospitality 55
-
Hospitality 57
-
Hospitality 64
-
Hospitality 65
-
Hospitality 68
-
Hospitality 58
-
Senior Living 04
-
Senior Living 06
-
Senior Living 07
-
Senior Living 09
-
Senior Living 12
-
Senior Living 23
-
Corporate 68
-
Corporate 69
-
Corporate 73
-
Corporate 77
-
Fashion 01
-
Education 45
-
Education 46
-
Education 47
-
Education 48
-
Healthcare 22
-
Healthcare 23
-
Healthcare 24
-
Healthcare 25
-
Hospitality 99
-
Hospitality 102
-
Expo Hall Food Court
-
Hospitality 76
-
Hospitality 78
-
Hospitality 55
-
Hospitality 57
-
Hospitality 64
-
Hospitality 65
-
Hospitality 68
-
Hospitality 58
-
Senior Living 04
-
Senior Living 06
-
Senior Living 07
-
Senior Living 09
-
Senior Living 12
-
Senior Living 23
-
Corporate 68
-
Corporate 69
-
Corporate 73
-
Corporate 77
-
Fashion 01
-
Education 45
-
Education 46
-
Education 47
-
Education 48
-
Healthcare 22
-
Healthcare 23
-
Healthcare 24
-
Healthcare 25
PRODUCT INFORMATION
| Construction: | Definity |
|---|---|
| Installation: | Rug |
| *May not be available in a modular format. Contact your Account Executive. | |
| Brand: | Durkan |
| Pattern Name: | HTR106427 |
| Pattern #: | HTR106427 |
| Collection: | Fluid State |
| Repeat Size: | 108" x 144" |
| Match Type: | Area Rug |
| Min Sq. Yardage:* | 250 |
| * May be subject to an upcharge depending on order size | |
| Face Weight: | 60oz |
| Surface Appearance: | Textured Patterned Cut & Loop |
|
REGISTER
Creating an account means that you agree with Mohawk Group's Terms of Service and Privacy Policy |
Already have an account?
|
Reset Password
Request Sample file(s) of this pattern



